What does ABY mean?

Definitions for ABY

Here are all the possible meanings and translations of the word ABY.

Princeton's WordNet

 1. expiate, aby, abye, atone(verb)

  make amends for

  "expiate one's sins"

Wiktionary

 1. aby(Verb)

  To pay for; to buy.

 2. aby(Verb)

  To pay the penalty for; atone for.

  Lest to thy peril thou aby it dear. - Shakespeare, Midsummer Night's Dream, III,ii

 3. aby(Verb)

  To pay as penalty, to suffer.

 4. aby(Verb)

  To endure, to experience, to tolerate. (Confused with abide.)

 5. aby(Verb)

  To endure; to abide. (Confused with abide.)

  But nought that wanteth rest can long aby. - Edmund Spenser

 6. Origin: From abyen, from abycgan, equivalent to . Cognate with Gothic 033F03430331033F0332033E0330033D.

Webster Dictionary

 1. Aby

  alt. of Abye

Freebase

 1. Aby

  Aby is a village in the civil parish of Aby with Greenfield, in the East Lindsey district of Lincolnshire, England. It is approximately 32 miles east of Lincoln, and 11 miles south of Louth. The village's name is of Old Norse origin, and means "village on a river". The villages of Åby in Sweden and Aaby in Denmark have names of identical origin and meaning. Aby’s 13th century All Saints Church fell into disrepair and was demolished by Sir Henry Vane in 1660. The stone was removed to Belleau for use on the Manor House. In 1888 a pitch pine Chapel was erected on the original site, but all that remains today is the churchyard. Aby railway station opened in neighbouring Claythorpe in 1848, and closed in 1961. Before the railway line was closed, the village had the distinction of the shortest station name on the British network. The Wesleyan Methodists built a red brick chapel in Aby in 1895. It later closed and is now the Village Hall. There is a public house, "The Railway Tavern". There are no schools in the village of Aby; The Aby CofE Primary School, which opened in 1852 closed in 2009. There are seven schools in surrounding Withern, Alford, Well, Willoughby, and Stewton.

Chambers 20th Century Dictionary

 1. Aby

  Abye, a-bī, v.t. or v.i. (arch.) to pay the penalty: to suffer for: to give satisfaction.—Aby occurs in Spens. with sense of 'abide.' [Pfx. a-, and A.S. bycgan. See Buy.]

Suggested Resources

 1. aby

  Song lyrics by aby -- Explore a large variety of song lyrics performed by aby on the Lyrics.com website.

 2. ABY

  What does ABY stand for? -- Explore the various meanings for the ABY acronym on the Abbreviations.com website.

Numerology

 1. Chaldean Numerology

  The numerical value of ABY in Chaldean Numerology is: 4

 2. Pythagorean Numerology

  The numerical value of ABY in Pythagorean Numerology is: 1

Sample Sentences & Example Usage

 1. Deodatta V. Shenai-Khatkhate:

  Słabości nie są czymś, aby ukryć lub wstydzić, ponieważ w ramach każdej słabości leży obietnicę nowego możliwość poprawy. Życie nigdy nie ma być łatwe, zwłaszcza dla tych, którzy marzą. uznając słabość i ukrytego potencjału możliwość poprawy podniesie cię od razu po tej słabości - do lepszej wersji siebie, co pozwala, aby Twoje marzenia. powodzenia przyjacielu!

 2. Deodatta V. Shenai-Khatkhate:

  często czujesz, że ludzie się zmieniają, kiedy można przejść przez najbardziej wymagających trudnych etapów w życiu. w rzeczywistości, ludzie się nie zmieniają, ale ich maski spaść ujawnić swoje prawdziwe twarze. Najlepsze w najgorszych czasach w życiu jest to, że masz szansę, aby zobaczyć ludzi w ich prawdziwych kolorach. raz zobaczyć swoje prawdziwe oblicze w gołym światła, nigdy nie powinno się zapomnieć o tych, i co najważniejsze, nie wolno nigdy próbować przemalować je, gdy czasy się zmieni.

 3. Deodatta V. Shenai-Khatkhate:

  To inteligentny, aby nie zrobić żadnych negatywnych i pochopnych decyzji, gdy okoliczności są sprzeczne, a gdy znajdziesz się pod prąd. podejmowanie decyzji negatywnych pośród negatywności jest tak głupie, jak podczas krojenia dobre drzew zimowych sztormów ciężkich, moim zdaniem. czas biegnie szybko, burze odejść, a nawet sprężyny słoneczny wiosenny sezon. więc uzbroić się w cierpliwość - zawsze! cierpliwość jest największą cnotą, zwłaszcza podczas gdy w obliczu trudnych i trudnych etapów w życiu.

 4. Deodatta V. Shenai-Khatkhate:

  Bez względu na to ile masz lat, są pewne momenty w życiu, kiedy trzeba za rękę swojego ojca I swojej matki okrążenie cię pocieszyć, dać ci siłę, aby walczyć I wygrywać z kursów. I nie ważne ile masz lat stać, lub tam, gdzie może być w tym świecie, będziesz sobie sprawę, że twój ojciec rękę i lap twojej matki zawsze będzie tam, aby was pocieszać I chronić przez całe życie. Nauka i logika nie może tego wyjaśnić, bo to są sprawy związane z miłością i wiarą, które opierają się wszelkie normy.

 5. Deodatta V. Shenai-Khatkhate:

  Dwie drogi rozeszły się w żółtym lesie. i przepraszam nie mogłem podróżować albo z nich. ani jeden mniej podróżował. ani jeden najbardziej podróżował. Zamiast tego stworzył własną drogę. drogi, aby moje marzenia. przecież każda droga jest tylko droga. do chwili coś o nim. jak życie jest pełne milionów wyborów. a przecież życie jest również co ty z nim. każda nauka i zdobyte w mojej podróży. opuścił liście wydeptanych czarny. a teraz wspominam z westchnieniem. wieku i wieku gdzieś stąd. pamięci pasa w dół magiczne. dwie drogi rozeszły się w żółtym lesie. i ja, i stworzył własną drogę. aby moje własne marzenia. i to, co musiało się różnicę. życie toczy się dalej!

Images & Illustrations of ABY

 1. ABYABYABY


Translations for ABY

From our Multilingual Translation Dictionary

Get even more translations for ABY »

Translation

Find a translation for the ABY definition in other languages:

Select another language:

Discuss these ABY definitions with the community:

Word of the Day

Would you like us to send you a FREE new word definition delivered to your inbox daily?

Please enter your email address:     


Citation

Use the citation below to add this definition to your bibliography:

Style:MLAChicagoAPA

"ABY." Definitions.net. STANDS4 LLC, 2018. Web. 26 Apr. 2018. <https://www.definitions.net/definition/ABY>.

Are we missing a good definition for ABY? Don't keep it to yourself...

Nearby & related entries:

Alternative searches for ABY:

Thanks for your vote! We truly appreciate your support.